גדילה בלתי אתית באלתורי תוכנה: מבט אל העלייה במגפת חדשות הבוטים ביו טיוב

יו טיוב זרועה בסרטוני ווידאו מפוקפקים שנעשו בייצור המוני על ידי בוטים וגוגול לא עושה כמעט דבר על מנת לעצור את התופעה.

כשהצוות שלי ואני בנינו את Shnapzu, פלטפורמה קהילתית עבור בלוגרים ויוצרים (וקהלי היעד שלהם), באמת שלא היה לנו מושג מדויק לגבי סוגי התוכן  שאנשים יספקו כדי להגדיל את הפרופיל שלהם ואת ה״שבטים״ שלהם על מנת לפרסם את שמם.

אבל, סרטון מסוים אחד שהועלה לאחרונה תפש את תשומת ליבי.

תן הצצה מהירה עליו כאן למטה:

במבט ראשון זה נראה כמו סרטון חדשות סטנדרטי העוסק בדרמה שארעה בתוכנית ריאליטי טלוויזיונית, אך לאחר מספר שניות מתברר שמשהו פשוט לא בסדר.

הקריינות, על אף שניתנת באופן כללי להבנה, נשמעת כמו היורש הבלתי רצוי של BonziBuddy, בעוד תמונות נמוכות רזולוציה צפות סביב כמו בשומר מסך עתיק יומין.

״מה זה לעזאזל? איזה אדם שפוי מיצר דבר כזה? ולמה שמישהו יצפה בזה?

אלה הן השאלות שהסתובבו לי בראש בזמן שלחצתי על כפתור ההדחה.

בדיקת תחנת האם ביו טיוב מעלה כי ישנם שם מאות סרטונים דומים. סרטונים חדשים לגמרי מיוצרים כל הזמן ממקורות חדשותיים ומועלים כל כמה דקות, תמיד באותה התבנית.

זה תמיד מתחיל עם הקדמה מביכה, ולאחריה אותו קול קריינות רובוטי והתמונות בעלות הרזולוציה הנמוכה.

״טוב, ראינו כבר ערוצי יו טיוב מוזרים לאחרונה, מה הבעיה?״

ראשית, כל התוכן בו נעשה שימוש על מנת לייצר את הסרטונים נלקח ללא רשות ממקורות חדשותיים פופולריים כגון BBC, ABC ורוייטרס.

כל מה שנאמר על ידי הקול הרובוטי? כל התמונות? אכן, שניהם נחטפו ללא בושה. האנשים שעמלו וכתבו את התוכן והשיגו את התמונות אפילו לא הוזכרו.

מישהו ייצר תהליך יעיל, אוטומטי לחלוטין, שעובד עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, שלוקח מאמרים שפורסמו לאחרונה, ממיר אותם לווידיאו, ומעלה אותם ליו טיוב כאילו שיוצרו על ידו. ועל יד כך הם מקבלים את הקרדיט עליהם וקוצרים את כל היבול התגמולי, כגון הכנסות והשפעה, שחוברים אליו.

מספר סרטני ווידאו, במיוחד אלה הצוברים תאוצה והופכים לפופולריים, מציגים מודעה גדולה ועסיסית מתחת לסרטון, שמאזכרת את גוגול ושנתח מרווחיה עוברים לגוגל.  

נכון, ווידיאו אחד עם כמה אלפי צפיות אינו משמעותי במיוחד, אך כאשר ישנם מאות סרטוני ווידיאו המופקים שבוע אחרי שבוע, ניתן לראות כיצד הדברים יכולים להצטבר.

ובעוד שסרטוני ווידאו רבים עדים מצפים לקבל את תריסריי הצפיות הראשונות, אחרים נצפו כבר עשרות אלפי פעמים. אחד אפילו צבר כמעט חמישים אלף צפיות תוך יומיים. בסך הכל נצפו סרטוני הערוץ מעל ל – 225,000 פעמים בחודש האחרון בלבד, עם ממוצע של 8,000 צפיות ביום.

רבים מאתנו היו מוכנים להרוג בשביל רמת חשיפה וצפיות שכאלה! או קי, או קי, זה אולי מוזם, אבל הנקודה ברורה.

על אף שניתן להתדיין על הסכום המדויק שניתן להרוויח מסרטון יו טיוב, רוב המקורות המכירים את הנושא מקבעים את ההכנסה בין 1$ ל – 20$ לכל 1000 צפיות, בתלוי בגורמים שונים. מקור מסוים קובע שהסכום הסופי הינו 7$ בממוצע.

אין צורך להיות מתמטיקאי מקצועי כדי להבין שערוץ היו טיוב המסוים הכניס לבעליו את הסכום הנאה של 3,000$ במהלך החודשיים האחרונים, פחות או יותר.

וזה רק במספר חודשים קצרים מאז הקמת הערוץ, מבלי לעשות יותר מהפעיל תוכנה שמייצרת סרטוני וידאו באופן אוטומטי תוך שימוש בתוכן גנוב. אני משוכנע כי סכום זה, ללא שום ספק, ימשיך לעלות ככך שכמות הסרטונים תעלה והשפעת הערוץ עצמו תעלה.

באופן אופייני אני מעריץ קיצורי דרך יצירתיים שמביאים לגדילה, אך מקרה זה הינו גניבה לכל דבר.

האם ציינתי שקיימים יותר מערוץ אחד זה? יש גם את זה, וגם את זה, ושניהם מנוהלים לפי אותה התפישה. למעשה, קיימים הרבה, הרבה יותר.

סוג חדש של גניבה ספרותית הולך ומשתרך כלפי מעלה, ואף אחד לא עושה שום דבר בעניין.

למעשה, קורה בדיוק ההפך. מאחר שהפורמט הינו של ווידאו, לעיתים קרובות הם מקבלים עדיפות בתוצאות החיפוש של גוגול, מאחר וזה מסייע לתוצאות החיפוש שלהם להצטייר כמגוונים יותר כאשר הינם כוללים ווידאו, תמונות ותוכן חסר קישורים אחר.

וכך, בזמן שפרסומי חדשות ובלוגים רבים בקושי שורדים, כעת עליהם להתמודד גם עם המכשול ההולך ומתעצם הזה.

ואם זה מצטייר כקשה, חכו מספר שנים עד שזה יצא משליטה כשתובנה מלאכותית תהפוך לנבונה יותר, מהירה יותר ויעילה יותר.

תודה שקראתם.

ערוצי יו טיוב ')}